LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 7819336
nr 781 9336
CANDLESTICKS
one pair, nickel silver, Victorian style, height: 24,
1 par, nysilver, Nyrokoko, höjd: 24
SEK 550
Monday October 1 2012
at 18:49:41
100 kr
450 kr
300 kr
400 kr
500 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
CANDLESTICKS
nr 781 9336
CANDLESTICKS
| Estimate: | 500 |
| Sold: | SEK 550 |
Monday October 1 2012 |
Nyrokoko
Nyrokoko